Czy wiesz wszystko o myciu włosów?

Wydawać by się mogło, że nie ma nic bardziej oczywistego jak mycie włosów. Zmoczyć, nałożyć szampon i spłukać. Prawda, że to żadna wielka filozofia? A jednak, aby móc zawsze cieszyć się pięknymi i pełnymi zdrowia puklami na głowie, należy poświęcić trochę więcej uwagi tej czynności kosmetycznej. Wyjaśniamy, dlaczego mycie włosów jest takie ważne.

O tym, że mycie włosów jest ważne, nikogo nie trzeba przekonywać. Usunięcie zanieczyszczeń pochodzących z powietrza, powstałych podczas dotykania, zmycie sebum wydzielanego przez skórę i wreszcie zwykłe poczucie odświeżenia to czynniki, które każdego przekonają do dbania o włosy. Zwykłe wmasowanie w nie szamponu jednak nie wystarczy, a wręcz przeciwnie – może sprawić, że kosmyki staną się słabe, będą nieładnie wyglądać, a nawet mogą zacząć wypadać.

Czym myć włosy, aby im nie zaszkodzić

Drogerie obfitują w ogromną ilość kosmetyków do mycia i pielęgnacji włosów. Paradoksalnie w starciu z tak wielkim wyborem można stracić głowę. Tymczasem zasada przy doborze szamponu jest tak samo prosta, jak w przypadku produktów spożywczych – im krótszy skład, tym lepiej. Szczególnie unikaj preparatów zawierających rożnego rodzaju silikony, SLS i SLES, które oblepiają włosy i obciążają je. Nie sugeruj się też podpowiedziami przyjaciółki – chociaż z pewnością chce ona dla Ciebie jak najlepiej, jej pule różnią się od Twoich i najlepiej będzie, jeśli znajdziesz szampon przeznaczony do Twojego typu włosów. Koniecznie pamiętaj również o odżywce. Jeśli jesteś posiadaczką wyjątkowo delikatnych kosmyków, rozważ opcję mycia ich samym balsamem, który je wzmocni.

Jak często myć włosy, by nie straciły blasku

Przekonanie, że włosów nie powinno się myć codziennie pochodzi jeszcze z czasów, gdy szampony zawierały w swoim składzie silne detergenty mocno wysuszające skórę głowy. Powodowało to nadmierną produkcję sebum, co paradoksalnie prowadziło do przetłuszczania się fryzury i źle wpływało na jej ogólny stan. Dzisiejsze kosmetyki, szczególnie te renomowanych marek nie są już tak agresywne i bez obaw można je stosować codziennie. Wszystko zależy od typu włosów, a także od aktualnego samopoczucia. Pamiętaj, że zmiany hormonalne, które przechodzisz od czasu do czasu także mają wpływ na kondycję Twoich włosów.

Nałóż na głowę, spień, spłucz, powtórz jeśli potrzeba

Podany w nagłówku sposób użycia widnieje na większości opakowań szamponów dostępnych w sklepach. Faktycznie, jest to najszybszy sposób umycia włosów. Niestety nie jest on najkorzystniejszy dla włosów, szczególnie jeśli posiadają one tendencję do łamania się lub są niesforne w układaniu. Przede wszystkim, podczas pielęgnacji włosów ważny jest czas – najlepiej, abyś na ten zabieg kosmetyczny poświęciła minimum pół godziny. Szamponu używaj zaledwie kroplę wielkości ziarnka fasoli. Jeśli nie będzie się pienić spłucz głowę i powtórz tę czynność, aby usunąć z kosmyków wszelkie tłuste zanieczyszczenia. O najkorzystniejszym sposobie mycia zarówno włosów kręconych, jak i falowanych i prostych przeczytasz w artykule Jak dbać o kręcone włosy – o myciu metodą OMO i odżywianiu loków cz. II Przekonaj się, jak zdrowe i odżywione okażą się Twoje pukle!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*